Kontaktujte nás +420 730 157 063 - rozumacit@pestouni-rac.cz

5 důvodů, proč se stát pěstounem

jak doprovazime pestounske rodiny-blogMožná jste o tom někdy přemýšleli. Jaké to asi je stát se náhradním rodičem? Možná znáte někoho, kdo byl nebo je pěstounem. Možná vás zasáhl příběh dětí v náhradní péči či pěstounů v médiích. Znělo vám to zajímavě? Jaké jsou důvody, proč se lidé stávají pěstouny? Jsou racionální nebo citové? Obojí může být pravda.

Chci dětem pomáhat, rozdávat lásku a laskavost

Děti, které se ocitnou v systému pěstounské péče, za sebou mají obvykle problematickou minulost, kterou samy nezavinily. Mohly být vlastními rodiči opuštěné, zanedbávané nebo dokonce týrané. Díky pěstounství jim můžeme ukázat, že naděje do budoucna existuje. Každé dítě si zaslouží bezpečný domov, lásku a objetí. Pro náhradní rodiče je pěstounství opravdová výzva. Potřebují dobře znát sami sebe, mít velmi dobré komunikační dovednosti a rodičovské kompetence. A potřebují také vědět, že nestačí jen láska a laskavost, ale je potřeba velká dávka trpělivosti a důslednosti, protože nastanou situace, kdy to bude opravdu potřeba.  

Cítím potřebu „něco“ vrátit 

Možná jste v životě řešili podobné problémy - ztrátu rodiče, závislost člena rodiny nebo jinou traumatickou zkušenost. To vás posílilo a nyní je z vás odolný člověk, který dokáže čelit náročným životním situacím. Chcete své zkušenosti využít k pomoci druhým. A jiní lidé možná nečelili podobným potížím, ale cítí pocit vděčnosti za vše, co se jim v životě dostalo, a chtějí také pomáhat druhým.

Děti už mám, vím jak s nimi pracovat

Myslíte si, že jste jako rodič odvedl dobrou práci? Mít rodičovskou zkušenost je pro roli pěstouna užitečné a může to pomoci vytvořit bezpečné a přijímající zázemí pro dítě, které prošlo nelehkými situacemi a traumaty.

Vlastní děti mít nemohu

I když nemáte vlastní rodičovskou zkušenost, vůbec to nevadí. Pokud jste ochotni sdílet svůj domov a věnovat lásku a pozornost opuštěnému dítěti, stačí být otevřený novým zkušenostem. Musíte ale vědět, že jednoho dne může dítě z vaší pěstounské péče odejít. I to je v pořádku. Když dítě opustí váš domov, ať už po několika měsících nebo letech, loučení není snadné. Zůstává ale vědomí, že jste v jeho životě sehráli důležitou roli a že vše, co jste mu dali, pomůže v jeho dalším životě a rozvoji.

Baví mě výzvy

S dítětem v pěstounské péči nebude žádný den stejný. Každé dítě má své jedinečné potřeby. Potkáte se s řadou lidí od sociálních pracovníků, přes terapeuty, pedagogy či lékaře. Důležitý vztah navážete s doprovázející organizací, která pěstouny v péči o svěřené děti podporuje. Dítě má navíc právo být v kontaktu se svými biologickými rodiči, je-li to v jeho zájmu. Na různé formy kontaktu tak musíte být připraveni. I s tím vám pomůžou odborníci.

Pěstounství je jednou z nejnáročnějších prací. Vyžaduje trpělivost, lásku a porozumění. Když ale vidíte, jak děti přijímají to, co jim předáváte, rozvíjí se a vyrůstají, je to úžasný pocit,“ dodává Daniela Kuhnová, ředitelka neziskové doprovázející organizace Rozum a Cit, která doprovází pěstouny.


Pomáháme s rozumem

Pomáháme s rozumem, 
nasloucháme s citem


Chcete nás podpořit?

Více informací

Kde působíme

Kde působíme

ikona-terc.png

Praha

Jste z hlavního města Prahy a hledáte doprovodnou organizaci?

Kontaktujte nás

ikona-terc.png

Plzeň

Jste z Plzně či Plzeňského kraje a hledáte doprovodnou organizaci?

Kontaktujte nás

ikona-terc.png

Střední čechy

Jste ze Středočeského kraje a hledáte doprovodnou organizaci?

Kontaktujte nás

Novinky

Archív