Kontaktujte nás +420 730 157 063 - rozumacit@pestouni-rac.cz

Blog

 • Jak umí pomoci odlehčení? | Blog

  17. 12. 2021

  Pěstouni mají při péči o svěřené děti právo využívat službu zvanou odlehčení. Odlehčení slouží pro odpočinek a regeneraci pěstounů, jde vlastně o jakousi „dovolenou“, kterou tráví bez dětí. Tento odpočinek mohou čerpat v maximálním rozsahu 14 dnů za kalendářní rok. Odlehčení má své pozitivní stránky pro pěstouny, ale může znamenat benefit i pro děti, které vyrůstají v náhradní rodinné péči. Podívejme se na příběh jednoho z nich. 

 • Rozum a Cit a vzdělávání pěstounů | Blog

  8. 11. 2021

  Většina pěstounů na vlastní kůži zjistí, že děti, o které se jejich vlastní rodiče z různých důvodů nemohou nebo nedokáží starat, potřebují mnoho péče a specifický přístup. Potřebují pomoci překonat těžké věci, které ve svém životě již zažily. Potřebují péči, která je léčí, aby mohly začít věřit lidem i okolnímu světu jako dobrému místu k životu. 

 • Jak pomáháme rodinám na Říčansku, Kutnohorsku a Benešovsku? | Blog

  22. 10. 2021

  Jak pomáháme pěstounským rodinám na Říčansku, Kutnohorsku a Benešovsku? Co vás čeká při setkání s naší pracovnicí a kdo komunikuje s pracovníkem OSPOD?  

  Odpovídá Darina Doškářová, klíčová sociální pracovnice Rozum a Cit a vedoucí pracoviště Benešov, Říčany a Kutná Hora. Aktuálně doprovází 9 rodin.

  .

 • Je povzbuzující vidět, když se pěstounským rodinám daří | Blog

  5. 10. 2021

  Dnes přinášíme rozhovor s Janou Neubauerovou, která je průvodkyní pěstounských rodin v Plzni. Jana aktuálně spolupracuje s 16 rodinami.

 • S rodinami se často nasmějeme. Učíme je, jak si poradit | Blog

  20. 9. 2021

  Martinu Kroftovou, naši vedoucí pražské pobočky a průvodkyni v rodině, už znáte. Dnes vám blíže představí, jaké problémy pěstounské rodiny řeší, kteří další odborníci jsou jim k dispozici a v čem Mariana vidí smysl své práce.

 • Nejste na to sami | Blog

  14. 9. 2021

  Co vás čeká při setkání s průvodkyní ve vaší rodině? Jak pěstounským rodinám pomáhá a co její práce obnáší? Zeptali jsme se Mariany Kroftové, vedoucí pražského pracoviště v naší organizaci Rozum a Cit a průvodkyně v rodinách.

 • Přechodní pěstouni místo ústavu. Podpořte je s námi! | Blog

  8. 6. 2021

  S institutem pěstounské péče na přechodnou dobu se v České republice setkáváme od roku 2006. Teprve v roce 2013 získala s novelou zákona o SPOD konkrétnější vymezení a došlo k nastavení nezbytné cílené podpory. Víte, co pěstounská péče na přechodnou dobu znamená a proč je důležité ji podporovat?

 • PŘÍBĚH MARKA: Děkuji babi, že jsi mě zachránila. | Blog

  24. 5. 2021

  Každé dítě v náhradní rodinné péči má svůj jedinečný životní příběh. Přesto jsou osudy pěstounských dětí mnohdy v něčem podobné. V původní rodině nastal zádrhel a ony zde již dál nemohly vyrůstat. Jaké dopady může mít na dítě nešťastný start do života a nesprávný přístup dospělých během dalších let ukazuje příběh dnes už dospělého Marka. Ačkoli se celoživotně potýká s fyzickými i psychickými následky zanedbané péče v raném dětství, díky milující pěstounské rodině se dokázal postavit na vlastní nohy a začlenit se do společnosti.

 • OSPOD a doprovázející organizace v životě pěstounské rodiny. | Blog

  19. 4. 2021

  Rozhodli jste se stát se pěstounem a vydat se tak na dlouhou cestu plnou odborných příprav, návštěv, setkání, rozhovorů a sběru informací. Než váš vlak dojede do cílové stanice a vy budete moci konečně v náručí sevřít vysněné dítko, setkáte se pravděpodobně s terminologií pro vás dosud neznámou. Orgán sociálně právní ochrany dětí (dále jen OSPOD) bude nejspíš prvním místem, kam se svým záměrem nabídnout milující domov opuštěnému dítěti zamíříte. Brzy se také dozvíte, že budete potřebovat „doprovázet“ a dostanete na výběr z dostupných doprovázejících organizací ve svém okolí. Je nasnadě, že vyznat se ve všech vašich právech a povinnostech pěstouna není žádný med.

 • 5 nejčastějších mýtů o pěstounské péči | Blog

  7. 4. 2021

  V problematice náhradní rodinné péče se pohybuji již několik let a takřka kdykoli o své práci zabřednu hovor s někým cizím, nestačím se divit. Vlastně ne. Nepřekvapují mě zkreslené představy laiků o pěstounské péči, která je v naší společnosti stále opředená spoustou předsudků. Mediálně propírané kauzy hold vždycky zastíní to lepší, povedenější a příkladné, o čem se už tolik nemluví. Pojďme se spolu podívat na nejčastější mýty ohledně pěstounské péče v České republice a poodhalit tak roušku tomu, jak se věci doopravdy mají....


Pomáháme s rozumem

Pomáháme s rozumem, 
nasloucháme s citem


Chcete nás podpořit?

Více informací

Kde působíme

Kde působíme

ikona-terc.png

Praha

Jste z hlavního města Prahy a hledáte doprovodnou organizaci?

Kontaktujte nás

ikona-terc.png

Plzeň

Jste z Plzně či Plzeňského kraje a hledáte doprovodnou organizaci?

Kontaktujte nás

ikona-terc.png

Střední čechy

Jste ze Středočeského kraje a hledáte doprovodnou organizaci?

Kontaktujte nás

Novinky

 • Prezenční vzdělávání opět spuštěno

  9. 9. 2021
  Dočkali jsme se! Prezenční vzdělávací akce mají zelenou a my se tak opět můžeme potkávat osobně. Samozřejmostí je dodržení veškerých hygienických opatření a vládních nařízení. 

  Aktuální nabídku seminářů a klubů najdete v sekci Kalendář akcí. Přihlašovat se můžete přes své průvodkyně. Stačí zavolat nebo napsat e-mail, rezervujeme vám místo.

  Už teď se na vás všechny těšíme!

  Číst dále

 • Máme volné kapacity

  9. 9. 2021

  Hledáte doprovázející organizaci? Dobrá zpráva pro všechny nové pěstouny i ty, kteří jsou už zaběhlými mazáky. Máme volná místa pro pěstounské rodiny z Prahy, Středočeského či Plzeňského kraje. Ozvěte se nám!

  Sladíme vzájemná očekávání a do práce se vrhneme bez zbytečných okolků. Záleží nám na tom, aby se pěstounům dostávalo včasné komplexní podpory, a děti tak mohly vyrůstat v bezpečném a harmonickém prostředí.

  Společně to zvládneme.

  Číst dále

Archív