Kontaktujte nás +420 730 157 063 - rozumacit@pestouni-rac.cz

Jak pomáháme pěstounským rodinám na Říčansku, Kutnohorsku a Benešovsku? Co vás čeká při setkání s naší pracovnicí a kdo komunikuje s pracovníkem OSPOD?

darina doskarova blogOdpovídá Darina Doškářová, klíčová sociální pracovnice Rozum a Cit a vedoucí pracoviště Benešov, Říčany a Kutná Hora. Aktuálně doprovází 9 rodin.

 

Darino, jak probíhá první kontakt a setkání s rodinou? Co na prvním setkání řešíte?

První kontakt s rodinou je převážně o seznámení se s pěstouny a dítětem či dětmi. Mimoto se jedná také o představení dané situace v rodině.  Procházíme podmínky Dohody o výkonu pěstounské péče a seznamuji rodinu s chodem naší organizace Rozum a Cit.

 

Jak často se setkáváte a s čím rodinám pomáháš?

VS rodinou se setkáváme minimálně jednou za dva měsíce. Během tohoto období udržujeme s rodinou i telefonický či emailový kontakt a jsme jim v případě potřeby k dispozici.

 

S pracovníkem OSPOD komunikuje Rozum a Cit nebo také rodina?

S pracovníkem OSPOD komunikujeme jak my, tak rodina. Pracovník OSPOD navštěvuje rodinu jednou za půl roku. Jsme tedy s rodinou v častějším kontaktu.

 

Jaký význam má doprovázení pěstounů?

Doprovázení je podpora pěstounských rodin a dle mého to tak vnímají všechny mé rodiny. Obracejí se na mě s čímkoliv, co zrovna řeší nebo co je trápí. Snažím se jim pomoci, vyslechnout, případně je navést k možnostem, jak situaci vyřešit..

 

S jakými situacemi či problémy se v rodině nejčastěji setkáváš? A jak je lze řešit?

Momentálně a v době covidu jsme u velké části rodin řešili až úzkostné stavy u školou povinných dětí, kterým chyběl sociální kontakt s vrstevníky. Dětem tak byly nabízeny různé formy terapií, které zajišťuje přímo naše organizace. Některé rodiny se v tomto nelehkém období potýkaly také s úmrtím členů rodiny. Těmto rodinám jsme nabízeli sdílení těžké situace a možnost krizové intervence nebo dlouhodobějších terapií. Rodiny tyto možnosti využívaly.  

Z důvodu online výuky dětí jsme sháněli také techniku (pomocí nadací jsme sháněli počítače a internetové připojení) a doučování, které jsme pomáhali zajistit. Velmi nám v tom pomohla Znesnáze 21 nebo nadační fond Rozum a Cit. 

Často podporujeme pěstouny v řešení jejich dluhů, hledáme možnosti pomoci v občanských poradnách a pomáháme rodinám se celkově v situaci zorientovat.

Výjimkou není ani potřeba poradenství a podpory při riziku konfliktu s biologickou rodinou či blízkými osobami dítěte. V takových případech nabízíme tzv. facilitovaný neboli zprostředkovaný kontakt, pomáháme všem stranám domluvit se na řešení přijatelném pro všechny, opět poskytujeme i terapie či pomáháme pěstounům obrátit se na soud s žádostí o nastavení kontaktu.

 

Tvoje práce je určitě psychicky náročná. Využíváš nějakou podporu, aby ses udržela v dobré psychické pohodě?

V organizaci využívám supervize, konzultace s kolegy či vedením. Soukromě ráda relaxuji sama procházkami v přírodě.

 

Pomáháme s rozumem

Pomáháme s rozumem, 
nasloucháme s citem


Chcete nás podpořit?

Více informací

Kde působíme

Kde působíme

ikona-terc.png

Praha

Jste z hlavního města Prahy a hledáte doprovodnou organizaci?

Kontaktujte nás

ikona-terc.png

Plzeň

Jste z Plzně či Plzeňského kraje a hledáte doprovodnou organizaci?

Kontaktujte nás

ikona-terc.png

Střední čechy

Jste ze Středočeského kraje a hledáte doprovodnou organizaci?

Kontaktujte nás

Novinky

Archív