Kontaktujte nás +420 730 157 063 - rozumacit@pestouni-rac.cz

JAK POMÁHAJÍ PĚSTOUNI na přechodnou dobu a proč je podporovat

S institutem pěstounské péče na přechodnou dobu se v České republice setkáváme od roku 2006. Teprve v roce 2013 získala s novelou zákona o SPOD konkrétnější vymezení a došlo k nastavení nezbytné cílené podpory. Víte, co pěstounská péče na přechodnou dobu znamená a proč je důležité ji podporovat?

Kdo je přechodný pěstoun

 

pexels-katie-e-3663036 (1).jpgPřechodný pěstoun pečuje o dítě, které z nějakého důvodu nemůže vyrůstat ve své původní rodině. O umístění do přechodné pěstounské péče rozhoduje soud. Na rozdíl od dlouhodobé pěstounské péče, kdy může dítě v náhradní rodině zůstat neomezeně dlouho, je v případě pěstounské péče na přechodnou dobu tento čas omezen zpravidla na 1 rok. Proč tomu tak je?

 

U pěstounské péče na přechodnou dobu se nejčastěji předpokládá návrat dítěte do biologické rodiny, jakmile si rodiče vyřeší nepříznivou životní situaci, která k odebrání dítěte vedla. Představit si můžeme například nevyhovující bytové podmínky, problémy s návykovými látkami nebo dlouhodobou hospitalizaci rodiče. Pěstounská péče na přechodnou dobu může být také alternativou k ústavní péči ve chvíli, kdy se čeká na vyřízení adopce dítěte.

 

Zatímco se hledá nejvhodnější řešení, dítě nemusí putovat do ústavu a zůstává v prostředí náhradní rodiny. V pěstounovi získává blízkou osobu, pocit jistoty a bezpečí. Nepřichází o zkušenost s rodinným prostředím a zážitky s ním spojenými.

 

Hlavní motivací přechodného pěstouna je snaha pomoci dítěti, nikoli uspokojit vlastní potřebu o někoho pečovat. Pěstouni procházejí odbornou přípravou a do celého procesu vstupují s ambicí předat dítě do trvalé péče, jakmile to bude možné, a to pro dítě co nejcitlivějším a nejbezpečnějším způsobem. 

 

Přechodná pěstounská péče jako poslání

 

Výchova dítěte v pěstounské péči přináší těžká témata. Často za sebou mívá nepěkné zážitky či dokonce traumatizující zkušenosti z původní rodiny. Pěstoun hasí, narovnává a posouvá zkušenost dítěte se světem pozitivním směrem. Doprovází dítě k lékařům, spolupracuje s psychoterapeuty, udržuje kontakt s biologickou rodinou, je v intenzivním kontaktu se sociálním pracovníkem OSPOD řešícím budoucnost dítěte.

 

O náročnosti poslání pěstouna na přechodnou dobu se nedá pochybovat. S každým příchozím dítětem čelí novým výzvám vyžadující obrovské zapálení, trpělivost, vytrvalost a odborné znalosti.Stát se pěstounem na přechodnou dobu znamená být silnou osobností s odolnou psychikou a srdcem na správném místě.

 

 

Podporujeme další vzdělávání pěstounů

 

Pěstouni na přechodnou dobu s námi uzavírají Dohodu o výkonu pěstounské péče, ze které mimo jiné plyne povinnost dalšího průběžného vzdělávání se. Kromě zvyšování odborných znalostí dostávají prostor pro sdílení zkušeností a poznatků z praxe, získávají zpětnou vazbu ke svému počínání a učí se zvládat nové situace v péči o svěřené dítě.

 

Víme, že mezi nejoblíbenější formy, jak si naplnit vzdělávací povinnost, patří zážitkové pobyty. Pěstouni se na nich vzájemně potkávají a tráví společně několik dní. Program počítá s odbornou částí i tou odpočinkovou. Na pobyt přijíždějí spolu se svěřenými dětmi, a i o ty je důkladně postaráno tak, aby se pěstouni mohli plně soustředit na probírané téma.

 

V letošním roce chceme uspořádat čtyřdenní vzdělávací pobyt v krásném prostředí Týnce u Benešova. Zajistíme výukový program pro dospělé včetně ubytování a hlídání dětí pro celkem 16 pěstounů a 15 dětí. Ústředním tématem budou „Náročné situace pěstounů na přechodnou dobu při péči o svěřené děti“. Zaměříme se na obecná témata i specifické problémy dětí v pěstounské péči, které účastníci aktuálně řeší. Večery se ponesou v duchu relaxace a odpočinku.

 

 

Proč je důležité věnovat vzdělávání pěstounů pozornost

 

Aktivně podporujeme péči o děti mimo ústavní instituce. Výzkumy za posledních 10 let ukazují, že pěstounská péče suplující rodinné prostředí je základem pro psychické i fyzické zdraví dětí. Kromě jídla a oblečení potřebují totiž i náruč jednoho stálého člověka, který se o nědokáže postarat a má je rád. Bohužel, tohle sebelepší dětský domov nedokáže. Přiznejme si: kdybychom byli dítětem, jakou cestu si pro sebe vybereme? 

 

O pěstouny chceme proto pečovat a nabídnout jim potřebné zázemí. Během vzdělávacího pobytu se podělí o zkušenosti, aktivně si odpočinou od každodenní náročné péče o svěřené děti, načerpají síly, seznámí se s jinými pěstouny a mohou si tak být navzájem oporou. Díky tomu pak dokážou dobře pečovat o další svěřené děti. Během vzdělávání zajistíme profesionální péči o děti okořeněnou pestrými zážitky, dobrodružstvím a novými kamarády.

 

 

Podpořte Rozum a Cit ve sbírce ČSOB pomáhá regionům

 

Máme velkou radost, že se náš plán dostal do úzkého finále sbírkové akce „ČSOB pomáhá regionům“mezi top čtyři projekty ze Středočeského kraje! Zhlédněte náš krátký filmový spot a podpořte nás jakoukoli finanční částkou. Uspořádat vzdělávací pobyt pro přechodné pěstouny pro nás pak už bude hračka. Navíc čím vyšší částku vybereme od široké veřejnosti, tím vyšší odměnu od ČSOB získáme. Díky tomu bychom mohli ve vzdělávání podpořit další skupinu pěstounů.

 

Sbírka trvá až do 5. července 2021. Podpořit nás můžete také sdílením odkazu sbírky na svém webu či profilu na sociálních sítích.

 

Za každý příspěvek či šíření vám děkujeme!

Pomáháme s rozumem

Pomáháme s rozumem, 
nasloucháme s citem


Chcete nás podpořit?

Více informací

Kde působíme

Kde působíme

ikona-terc.png

Praha

Jste z hlavního města Prahy a hledáte doprovodnou organizaci?

Kontaktujte nás

ikona-terc.png

Plzeň

Jste z Plzně či Plzeňského kraje a hledáte doprovodnou organizaci?

Kontaktujte nás

ikona-terc.png

Střední čechy

Jste ze Středočeského kraje a hledáte doprovodnou organizaci?

Kontaktujte nás

Novinky

Archív