Kontaktujte nás +420 730 157 063 - rozumacit@pestouni-rac.cz

Princip náhradní rodinné péče

Na rozdíl od ústavní výchovy, kde děti vyrůstají v kolektivním prostředí dětského domova či kojeneckého ústavu a pečující osoby se střídají, principem NRP je rodina se stálým náhradním rodičem nebo rodiči.

Život v náhradní rodinné péči se podobá životu v běžné rodině a dítě tak může zakusit zcela přirozenou atmosféru domácího prostředí.

Každé dítě má právo vyrůstat v rodině. Kromě jídla a oblečení potřebuje totiž náruč jednoho stálého člověka, který se o něj dokáže postarat a má jej rád. Děti si potřebují vytvořit pevnou citovou vazbu jako zásadní součást svého života a šťastné budoucnosti. Bohužel, tohle sebelepší dětský domov nedokáže. Kdybyste byli dítětem, jakou cestu si pro sebe vyberete?

Co je pěstounská péče

Do pěstounské péče přicházejí děti, které z různých důvodů nemohou vyrůstat ve své vlastní rodině. Díky náhradní rodině dítě nemusí putovat do ústavního zařízení a má šanci vyrůstat v běžném rodinném prostředí.

Hlavním znakem pěstounské péče je garance a kontrola státu. Pěstounská péče vzniká vždy rozhodnutím soudu, pěstoun má svá práva a povinnosti. Pěstoun nemá vůči dítěti vyživovací povinnost, ta zůstává rodičům nebo soudem určeným osobám. Vůči dítěti může pěstoun rozhodovat a zastupovat jej jen v běžných záležitostech. Pěstounství je jakousi službou státu, za kterou stát vyplácí pěstounovi odměnu a další dávky pěstounské péče. O to, jak si ve své práci počíná, se pravidelně zajímá OSPOD a také doprovázející organizace, se kterou musí mít pěstoun uzavřenu Dohodu o výkonu pěstounské péče, ať už jde o dlouhodobého či příbuzenského pěstouna, nebo pěstouna na přechodnou dobu.

Právní řád České republiky upravuje několik typů náhradní rodinné péče:

 • Pěstounská péče
  1. dlouhodobá
  2. na přechodnou dobu
  3. příbuzenská
 • Poručnictví
 • Svěření dítěte do péče třetí osoby
 • Adopce (osvojení)

novinky rodina deti

Pomáháme s rozumem

Pomáháme s rozumem, 
nasloucháme s citem


Chcete nás podpořit?

Více informací

Kde působíme

Kde působíme

ikona-terc.png

Praha

Jste z hlavního města Prahy a hledáte doprovodnou organizaci?

Kontaktujte nás

ikona-terc.png

Plzeň

Jste z Plzně či Plzeňského kraje a hledáte doprovodnou organizaci?

Kontaktujte nás

ikona-terc.png

Střední čechy

Jste ze Středočeského kraje a hledáte doprovodnou organizaci?

Kontaktujte nás

Novinky

 • Prezenční vzdělávání opět spuštěno

  9. 9. 2021
  Dočkali jsme se! Prezenční vzdělávací akce mají zelenou a my se tak opět můžeme potkávat osobně. Samozřejmostí je dodržení veškerých hygienických opatření a vládních nařízení. 

  Aktuální nabídku seminářů a klubů najdete v sekci Kalendář akcí. Přihlašovat se můžete přes své průvodkyně. Stačí zavolat nebo napsat e-mail, rezervujeme vám místo.

  Už teď se na vás všechny těšíme!

  Číst dále

 • Máme volné kapacity

  9. 9. 2021

  Hledáte doprovázející organizaci? Dobrá zpráva pro všechny nové pěstouny i ty, kteří jsou už zaběhlými mazáky. Máme volná místa pro pěstounské rodiny z Prahy, Středočeského či Plzeňského kraje. Ozvěte se nám!

  Sladíme vzájemná očekávání a do práce se vrhneme bez zbytečných okolků. Záleží nám na tom, aby se pěstounům dostávalo včasné komplexní podpory, a děti tak mohly vyrůstat v bezpečném a harmonickém prostředí.

  Společně to zvládneme.

  Číst dále

Archív