Kontaktujte nás +420 730 157 063 - rozumacit@pestouni-rac.cz

Princip náhradní rodinné péče

Na rozdíl od ústavní výchovy, kde děti vyrůstají v kolektivním prostředí dětského domova či kojeneckého ústavu a pečující osoby se střídají, principem NRP je rodina se stálým náhradním rodičem nebo rodiči.

Život v náhradní rodinné péči se podobá životu v běžné rodině a dítě tak může zakusit zcela přirozenou atmosféru domácího prostředí.

Každé dítě má právo vyrůstat v rodině. Kromě jídla a oblečení potřebuje totiž náruč jednoho stálého člověka, který se o něj dokáže postarat a má jej rád. Děti si potřebují vytvořit pevnou citovou vazbu jako zásadní součást svého života a šťastné budoucnosti. Bohužel, tohle sebelepší dětský domov nedokáže. Kdybyste byli dítětem, jakou cestu si pro sebe vyberete?

Co je pěstounská péče

Do pěstounské péče přicházejí děti, které z různých důvodů nemohou vyrůstat ve své vlastní rodině. Díky náhradní rodině dítě nemusí putovat do ústavního zařízení a má šanci vyrůstat v běžném rodinném prostředí.

Hlavním znakem pěstounské péče je garance a kontrola státu. Pěstounská péče vzniká vždy rozhodnutím soudu, pěstoun má svá práva a povinnosti. Pěstoun nemá vůči dítěti vyživovací povinnost, ta zůstává rodičům nebo soudem určeným osobám. Vůči dítěti může pěstoun rozhodovat a zastupovat jej jen v běžných záležitostech. Pěstounství je jakousi službou státu, za kterou stát vyplácí pěstounovi odměnu a další dávky pěstounské péče. O to, jak si ve své práci počíná, se pravidelně zajímá OSPOD a také doprovázející organizace, se kterou musí mít pěstoun uzavřenu Dohodu o výkonu pěstounské péče, ať už jde o dlouhodobého či příbuzenského pěstouna, nebo pěstouna na přechodnou dobu.

Právní řád České republiky upravuje několik typů náhradní rodinné péče:

 • Pěstounská péče
  1. dlouhodobá
  2. na přechodnou dobu
  3. příbuzenská
 • Poručnictví
 • Svěření dítěte do péče třetí osoby
 • Adopce (osvojení)

novinky rodina deti

Pomáháme s rozumem

Pomáháme s rozumem, 
nasloucháme s citem


Chcete nás podpořit?

Více informací

Kde působíme

Kde působíme

ikona-terc.png

Praha

Jste z hlavního města Prahy a hledáte doprovodnou organizaci?

Kontaktujte nás

ikona-terc.png

Plzeň

Jste z Plzně či Plzeňského kraje a hledáte doprovodnou organizaci?

Kontaktujte nás

ikona-terc.png

Střední čechy

Jste ze Středočeského kraje a hledáte doprovodnou organizaci?

Kontaktujte nás

Novinky

 • Podpořte nás ve sbírce ČSOB pomáhá regionům

  8. 6. 2021

  Chceme se s vámi podělit o skvělou zprávu. Náš projekt na podporu přechodné pěstounské péče se dostal až do úzkého finále veřejné sbírky „ČSOB pomáhá regionům“, a to mezi top 4 projekty Středočeského kraje. Naším cílem je nyní získat podporu od široké veřejnosti. Čím vyšší částku totiž mezi lidmi vybereme, tím vyšší odměnu od ČSOB získáme. Díky tomu bychom mohli ve vzdělávání podpořit další skupinu pěstounů.

  Číst dále

 • Prezenční vzdělávání opět spuštěno

  24. 5. 2021
  Dočkali jsme se! Prezenční vzdělávací akce mají zelenou a my se tak opět můžeme potkávat osobně. Samozřejmostí je dodržení veškerých hygienických opatření a vládních nařízení. 

  Aktuální nabídku seminářů a klubů najdete v sekci Kalendář akcí. Přihlašovat se můžete přes své průvodkyně. Stačí zavolat nebo napsat e-mail, rezervujeme vám místo.

  Už teď se na vás všechny těšíme!

  Číst dále

Archív